Front Office

U.S. Department of Labor

Office of the Solicitor of Labor

200 Constitution Ave, N.W.

Washington, DC 20210

Solicitor of Labor Kate S. O'Scannlain
Supervisory Staff Assistant Terri Johnson
Deputy Solicitor of Labor Timothy Taylor
Staff Assistant Arion Jones
Deputy Solicitor for National Operations Stanley E. Keen
Staff Assistant Vianca Brimm-Velarde
Deputy Solicitor for Regional Enforcement Katherine E. Bissell
Staff Assistant Vianca Brimm-Velarde

 

National Office Staff

 

Office of Legal Counsel

200 Constitution Ave, N.W., Room N-2700

Washington, DC 20210

(202) 693-5500

(202) 693-5774 (FAX)

Associate Solicitor Peter J. Constantine
Counsel for Ethics Sabrina A. Gray
Counsel for Legislative Affairs Jill M. Otte
Secretary Patricia A. Morgan
Honors Program Director Susan Hutton
Program Specialist Michelle S. Brown

 

Division of Black Lung and Longshore Legal Services

200 Constitution Ave, N.W., Room N-2119

Washington, DC 20210

(202) 693-5660

(202) 693-5687 (FAX)

Associate Solicitor Barry H. Joyner
Deputy Associate Solicitor Jennifer Feldman
Counsel for Administrative Litigation and Legal Advice Michael J. Rutledge
Counsel for Appellate Litigation Gary K. Stearman
Counsel for Appellate Litigation and Enforcement Sean G. Bajkowski
Counsel for Longshore Mark A. Reinhalter
Counsel for Regulations and Legislation Patricia M. Nece
Staff Assistant Brenda W. Crawford

 

Division of Civil Rights and Labor-Management

200 Constitution Ave, N.W., Room N-2474

Washington, DC 20210

(202) 693-5740

(202) 693-5319 (FAX)

Associate Solicitor Beverly Dankowitz
Deputy Associate Solicitor Radine Legum
Counsel for Labor-Management and Civil Rights Policy Eleanore Simms
Counsel for Interpretation and Advice Keir Bickerstaffe
Counsel for Special Programs Nicole Dafoe
Counsel for Labor-Management and Civil Rights Enforcement Jeffrey Lupardo
Management and Program Analyst Jo Ann Baptiste
Secretary Debra J. Lewis

 

Division of Employment and Training Legal Services

200 Constitution Ave, N.W., Room N-2101

Washington, DC 20210

(202) 693-5710

(202) 693-5732 (FAX)

Associate Solicitor Matthew Bernt
Deputy Associate Solicitor Jessica G. Lyn
Counsel for Employment and Training Programs Heather Vitale
Counsel for Immigration Programs Matthew Gordon
Counsel for International Affairs and USERRA Derek Baxtor
Counsel for Job Corps and Apprenticeship Rebecca Trent
Counsel for Unemployment Compensation Jonathan Hammer
Management and Program Analyst Valerie Holmes

 

Division of Fair Labor Standards

200 Constitution Ave, N.W., Room N-2716

Washington, DC 20210

(202) 693-5555

(202) 693-5689 (FAX)

Associate Solicitor Jennifer S. Brand
Deputy Associate Solicitor Sarah Marcus
Counsel for Appellate Rachel Goldberg
Counsel for Child Labor and Special FLSA Projects Maria Van Buren
Counsel Contract Labor Standards Jonathan T. Rees
Counsel for Legal Advice Lynn S. McIntosh
Counsel for Trial Litigation Jonathan M. Kronheim
Counsel for Whistleblower Programs Megan E. Guenther
Staff Assistant Omara S. Reach-Turner
Legal Assistant LaTarsha Bell

 

Division of Federal Employees' and Energy Workers' Compensation

200 Constitution Ave, N.W., Room S-4325

Washington, DC 20210

(202) 693-5320

(202) 693-5360 (FAX)

Associate Solicitor Thomas G. Giblin
Deputy Associate Solicitor Alexandra Tsiros
Counsel for Claims and Compensation Catherine P. Carter
Counsel for Energy Employees Compensation Sheldon G. Turley, Jr.
Counsel for FECA Subrogation Jim Gordon
Management and Program Analyst Belinda Price

 

Division of Management and Administrative Legal Services

200 Constitution Ave, N.W., Room N-2420

Washington, DC 20210

(202) 693-5405

(202) 693-5538 (FAX)

Associate Solicitor Rose Marie L. Audette
Staff Assistant Ansonia S. Fletcher
Deputy Associate Solicitors

Elizabeth Lopes Beason

Allen (Al) K. Goshi

Chief, Financial Management Theresa Ideo
Chief, Human Resources Michael Parrish
Chief, Legal Technology Denise Hoffman
Chief, Litigation Support Conrad J. Jacoby
Counsel for Appropriations Law Daniel P. Rathbun
Counsel for Employment Law Elizabeth Lopes Beason
Counsel for FOIA Appeals, Paperwork Reduction Act and Federal Records Act Ray Mitten, Jr.
Counsel for FOIA, FACA, Privacy Act, and Information Law Joseph J. Plick
Counsel for Procurement & Contracts Law Jose Otero
Director, Office of Information Services Ramona Oliver
Information Security Officer (Acting) Denise Hoffman

 

Division of Mine Safety and Health

201 12th St. S

Suite 401

Arlington, VA 22202-5414

(202) 693-9222

(202) 693-9392 (FAX)

Associate Solicitor April Nelson
Deputy Associate Solicitor Thomas A. Paige
Counsel for Appellate Litigiation Ali. A. Beydoun
Counsel for Standards and Legal Advice Brad J. Mantel
Counsel for Trial Litigation Jason Grover
Management and Program Analyst M. Jeannie Tideman

 

Division of Occupational Safety and Health

200 Constitution Ave, N.W., Room S-4004

Washington, DC 20210

(202) 693-5445

(202) 693-5466 (FAX)

Associate Solicitor Edmund C. Baird
Deputy Associate Solicitor Lauren Goodman
Counsels for Appellate Litigation

Charles F. James

Heather Phillips

Counsels for Regional Litigation and Legal Advice

Orlando J. Pannocchia

Robert W. Swain

Counsel for Special Litigation Peter Vassalo
Counsel for Standards and Guidance Ian Thomas Moar
Supervisory Management and Program Analyst Rochelle Martin
Legal Assistants

Charles Gentry

Tuwana Lewis

Paralegal Vacant

 

Division of Plan Benefits Security

200 Constitution Ave, N.W., Room N-4611

Washington, DC 20210

(202) 693-5600

(202) 693-5610 (FAX)

Associate Solicitor G. William Scott
Deputy Associate Solicitor Joanne Roskey
Counsel for Appellate and Special Litigation Thomas Tso
Counsels for Litigation

Wayne Berry

Jeffry Hahn

Counsel for Regulation James Craig
Administrative Officer Derrick R. Manning, Sr.

 

Regional Office Staff

 

Region I. Boston

John F. Kennedy - Federal Office Building

Government Center, Room E-375

Boston, MA 02203

(617) 565-2500

(617) 565-2142 (FAX)

Regional Solicitor Maia Fisher
Deputy Regional Solicitor Christine T. Eskilson
Counsel for Civil Rights / Whistleblower Kelly Lawson
Counsel for ERISA Marjorie A. Butler
Counsel for Wage and Hour Programs Mark Pedulla
Counsel for OSHA Nate Henderson
Management Analyst Judy L. Nelson

 

Region II. New York

201 Varick Street, Room 983

New York, NY 10014

(646) 264-3650

(646) 264-3660 (FAX)

Regional Solicitor Jeffrey S. Rogoff
Deputy Regional Solicitor Kathryn L. Stewart
Counsel for ERISA Michael R. Hartman
Counsel for Civil Rights Sudwiti Chanda
Counsel for OSHA Daniel Hennefeld
Counsel for Wage and Hour James Wong
Management Analyst Hannah Walton

 

Region III. Philadelphia

Suite 630 East, The Curtis Center

170 S. Independence Mall West

Philadelphia, PA 19106-3306

(215) 861-5121

(215) 861-5162 (FAX)

Regional Solicitor Oscar L. Hampton III
Deputy Regional Solicitor Richard T. Buchanan
Counsel for Civil Rights Andrea Appel
Counsel for ERISA Jodeen Hobbs
Counsel for MSHA / BLBA Vacant
Counsel for OSHA Michael Doyle
Counsel for Wage and Hour Adam Welsh
Administrative Officer LeKia Sheridan

 

Arlington

201 12th Street South - Suite 401

Arlington, VA 22202-5450

(202) 693-9393

(202) 693-9392 (FAX)

Associate Regional Solicitor Samantha Thomas
Counsel for MSHA Robert S. Wilson
Counsel for Wage and Hour Leah A. Williams

 

Region IV. Atlanta

Sam Nunn Atlanta Federal Center

61 Forsyth Street, S.W., Room 7T10

Atlanta, GA 30303

(404) 302-5435

(404) 302-5438 (FAX)

Regional Solicitor Tremelle I. Howard
Deputy Regional Solicitor Robert M. Lewis, Jr.
Counsel for Civil Rights Channah S. Broyde
Counsel for ERISA Robert M. Lewis, Jr.
Counsel for MSHA Uche N. Egemonye
Counsel for OSHA Karen E. Mock
Counsel for Wage and Hour Robert L. Walter
Management Analyst Robin Richardson-Davis

 

Nashville

Castner Knott Building

618 Church Street, Suite 230

Nashville, TN 37219-2440

(615) 781-5328

(615) 781-5321 (FAX)

Associate Regional Solicitor Theresa Ball
Counsel for MSHA MaryBeth Zamer
Paralegal Specialist Pam Reedus

 

Region V. Chicago

Federal Office Building

230 South Dearborn Street, Room 844

Chicago, IL 60604-1502

(312) 886-5260

(312) 353-5698 (FAX)

Regional Solicitor Christine Heri
Deputy Regional Solicitor Richard Kordys
Counsel for Civil Rights Barbara Goldberg
Counsel for ERISA Ruben Chapa
Counsel for MSHA Suzanne F. Dunne
Counsel for OSHA Margaret Sewell
Counsel for Wage and Hour Linda J. Ringstad
Management Analyst Erica D. Goodman

 

Cleveland

Federal Office Building

1240 East Ninth Street, Room 881

Cleveland, OH 44199

(216) 522-3870

(216) 522-7172 (FAX)

Associate Regional Solicitor Leah A. Williams
Counsel for OSHA Patrick L. DePace
Counsel for Wage and Hour / Civil Rights Maureen Cafferkey

 

Kansas City

Two Pershing Square Building

2300 Main Street, Suite 1020

Kansas City, MO 64108

(816) 285-7260

(816) 285-7287 (FAX)

Associate Regional Solicitor Evert H. Van Wijk
Counsel for OSHA Charles Gordon
Counsel for Wage and Hour

Kim Flores

 

Region VI. Dallas

525 South Griffin Street, Suite 501

Dallas, TX 75202-5020

(972) 850-3100

(972) 850-3101 (FAX)

Regional Solicitor John Rainwater
Deputy Regional Solicitor Connie M. Ackermann
Counsel for Civil Rights Vacant
Counsel for ERISA Robert A. Goldberg
Counsel for MSHA Mary K. Cobb
Counsel for OSHA Madeleine T. Le
Counsel for Wage and Hour Margaret T. Cranford
Management Analyst Veronica Dodds

 

Denver

Cesar E. Chavez Memorial Building

1244 Speer Blvd, Suite 515

Denver, CO 80204

(303) 844-1745

(303) 844-1753 (FAX)

Associate Regional Solicitor Lydia Tzagoloff
Counsel for Safety and Health Timothy Williams
Wage and Hour Counsel Lydia Tzagoloff
Management Analyst Paula Klein

 

Region IX. San Francisco

90 7th Street, Suite 3-700

San Francisco, CA 94103-1516

(415) 625-7740

(415) 625-7772 (FAX)

Regional Solicitor Janet Herold
Deputy Regional Solicitor Susan Gillet Kumli
Counsel for OSHA Susan Gillet Kumli
Counsel for ERISA Ian Eliasoph
Counsel for Labor Relations and Ethics David M. Kahn
Counsel for Wage and Hour (Acting) Andrew Schultz
Counsel for Civil Rights (Acting) Laura Bremer

 

Los Angeles

World Trade Center, Suite 370

350 South Figueroa Street

Los Angeles, CA 90071-1202

(213) 894-4980

(213) 894-2064 (FAX)

Associate Regional Solicitor Daniel J. Chasek
Counsel for MSHA Daniel J. Chasek
Counsel for Wage and Hour Susan Seletsky
Management Analyst Laura Matus

 

Seattle

300 Fifth Ave, Suite 1120

Seattle, WA 98104-2397

(206) 757-6762

(206) 757-6761 (FAX)

Associate Regional Solicitor Bruce L. Brown
Whistleblower Counsel Bruce L. Brown
Management Analyst Claire Barba